Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Buna ziua,
Sotul meu in urma cu un an a facut plangere contraventinala la Judecatoria Cornetu, in luna februarie anul acesta a pierdut acest proces, am primit hotararea judecatoareasca in luna martie, a mers la politie sa-si predea permisul si nu l-a putut preda pentru ca nu era hotararea definitiva...Am trimis din nou prin posta la judecatoria Cornetu copie dupa hotararea judecatoreasca, cerere de legalizare a hotararii si o taxa platita la primarie si in cerere am specificat sa fie trimisa dupa legalizare tot prin posta....Ieri 05.05.2014 am primit hotararea acasa prin posta si azi sotul a fost la politie sa predea permisul (permis care trebuia suspendat pe 1 luna), cei de la politie i-au spus ca o sa aibe permisul suspendat pe 2 luni #-o opentru ca hotararea judecatoareasca este definitiva din data de 13.04.2014....Spuneti-mi si mie este corect??? Ei spun ca in 5 zile de la primirea hotararii definitive sa se prezinte la politie pentru predarea permisului....
Va multumesc!
Alina
Termenul pentru predarea permisului de conducere curge din data la care hotararea judecatoreasca este definitiva. Instanta de fond comunica hotararea judecatoreasca si, in acest caz, termenul curge de la data primirii hotararii. In cazul in care sentinta instantei de fond este atacata hotararea instantei nu se comunica, iar termenul curge de la data la care hotararea este definitiva.
Multumesc pentru raspuns, as vrea sa stiu si ce lege ar trebui sa citesc???