Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz vizita copil la domiciliul socrilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz vizita copil la domiciliul socrilor

Azi am divortat de comun acord si nu am cerut inca program de vizitare , baiatul fiind prea mic.

Dupa 3 ani am sa cer acest program. Mama lui are domiciliul la parintii ei iar azi mi-a transmis sa nu mai calc acolo deoarece taicasu si maicasa nu vor sa mai calc acolo.

am voie de la fosta sa vin sa iau baiatul la oras dar el este nascut in ianuarie si as vrea de ziua lui sa ii spun la multi ani iar domiciliul lui este acolo.

Cum trebuie sa procedez?
ce inseamna fiind prea mic ? si daca e prea mic nu vreti sa-l vedeti sau cum ?
Mama poate sa vi-l aduca ea ca sa evitati un conflict cu socrii. Nu inteleg asta cu ianuarie.. .nu puteti sa ii urati la multi ani decat la socrii in casa ?
copilul are 1 an si 4 luni

mama a refuzat sa ne mutam la oras.

ea sta la tara
eu la 16 km distanta la oras.

a ramas sa ma inteleg cu ea la program de vizitare avand domiciliul in casa alor ei. dar ranchiunosi acestia au spus sa nu mai calc acolo niciodata.

pot face un demers impotriva socrilor?

si altfel desii am un copil, fosta mi-a spus ca trebuia sa platesc 1/3 din venitul net nu 1/4

stiu ca legea spune 1/4
pensia e de maxim 1/4, insa va puteti intelege la oricat. Banuiesc ca s-a stabilit sau v-ati inteles asupra unei sume, nu mai conteaza ce trebuia. In instanta nu va obtine 1/3, puteti sa ii ziceti asta.
Va intelegeti cu fosta sa va vedeti copilul in alta parte, nu la socrii, nu aveti ce demers sa faceti impotriva socrilor. La ei in casa intra cine vor ei. Fosta sotie si copilul sunt tolerati la ei in casa.
Mama copilului ar putea sa ii induplece sa va permita sa veniti la ei in casa pt copil.
Poate in timp, lucrurile se mai aseaza si parintii ei va vor accepta.
gi-jane2, moderator
am stabilit la 260 lei adica 1/4 din salariul meu.

ea mi-a spus ca a lasat de la ea deoarece avea dreptul la 1/3 . Ciudat. I-am spus sa ma dea in judecata
Daca nu vedeti copilul pana la 3 ani, cu atat mai greu si mai putin o sa-l vedeti dupa.
Cum faceti acum are urmari serioase pe viitor, atat juridic, insa mai ales faptic.