Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare mostenire dupa tata decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare mostenire dupa tata decedat

Buna ziua,
Am aflat ca am dreptul la o mostenire ,tatal meu a decedat in urma cu cateva luni (parintii mei fiind despartiti si eu locuind cu mama ) ,urmasii fiind eu cu un frate mai mic (Care a fost in aceeasi situatie ca si mine , parinti despartiti..)
In momentul decesului tatal meu locuia undeva la tara cu mama lui . Mentionez ca tata mai are 2 surori in viata . Eu nu am tinut legatura cu niciuna dintre aceste persoane si as vrea sa aflu pe ce nume este trecuta intreaga proprietate si ce drept am eu .
Cum pot face asta ? Voi obtine informatii de la primaria de acolo ?
Copiii inlatura de la mostenire celelalte rude.Inregistrati declaratia de acceptare in termen si identificati mostenirea daca exista.
Asta intreb , exista mostenire dar cum pot sti clar ce este de impartit ? Cine e in masura sa imi dea aceste informatii pe cale legala , in afara de rudele implicate ?
andrei0901, utilizator
Certificatul fiscal pe numele defunctului cu bunurile acestuia.