Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii - preaviz: concediu medical si drepturi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii - preaviz: concediu medical si drepturi salariale

Buna seara.
As dori sa va intreb daca dupa prezentarea demisiei dintr-o functie de conducere, in timpul preavizului de 45 de zile drepturile banesti ale angajatului sunt aceleasi? Deasemenea, in situatia in care angajatul are concediu medical sau internare in perioada de preaviz daca se prelungeste preavizul nu nr de zile de CM sau "curge" in continuare.
Va multumesc.
1. Conform art.81 alin.5 C.mun., pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

In speta, drepturile banesti ale angajatului raman aceleasi.

2. Potrivit art.81 alin.6 C.mun., in situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

In speta, perioada de preavzi este suspendata pe durat cat persana in cauza se afla in concediu medical. Altfel spus, concediu medical prelungeste durata preavizului.