Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune sau uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune sau uzucapiune

O mostenitoare care este inscrisa pe un titlu de proprietate are rol deschis la primarie pt un teren si casa existente pe titlu.poseda aceste bunuri de peste 30 de ani.nu prea se poate deschide succesiune ca nu stim unde sunt mostenitorii si cum se numesc(ceilalti coproprietari de pe titlu sunt decedati dar au mostenitori).ce sa fac ca sa poata fiul acestei doamne construi?deesi are rol I se refuza emiterea adeverintei pentru demararea proiectului de casa deoarece nu este succesiunea facuta.
Sa faca succesiunea!

Nu are cum sa faca uzucapiune!

Uzucapiunea reprezinta sanctiunea civila aplicata proprietarului neposesor de catre posesorul neproprietar pentru ca o perioada indelungata de timp (20-30 ani) nu s-a ingrijit de bunul sau.

Uzucapiunea se constatata printr-o hotarare judecatoreasca, la cererea posesorului neproprietar chemandu-l in instanta ca parat pe proprietarul neposesor, care a fost neglijent cu bunul sau timp indelungat.
am gasit in Filipescu-de pe el am invatat in facultate urmatoarea remarca:
" spanirea de catre unul din mostenitori a unui bun succesoral poate duce la dobandirea dreptului de proprietate prin uzucaPIUNE DACA A INTERVENIT O MANIFESTARE EXTERIOARA DIN PARTEA RESPECTIVULUI MOSTENITOR, care sa demonstreze ca a inteles sa transporte posesia din comuna, in eclusiva, adica s-a produs o intervertire in fapt a posesiei"
Este o opinie si s-au pronuntat solutii in acest sens in practica, dar situatia e delicata.

Nu ne-ati spus daca a intervenit in fapt o intervertire a posesiei: a stapanit exclusiv terenul vreme de 30 ani? a achitat in totalitate impozitul? s-a manifestat ca unic proprietar?

Apoi este problema paratilor din actiune, in sensul ca va tb sa va judecati cu mostenitorii celor de pe titlu pe care inteleg ca nu ii cunoasteti (nume + adresa).