avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul stagiu cotizare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul stagiu cotizare pensie

Buna ziua,
La stagiu de cotizare la pensie imi mai trebuiesc 5 luni.
In cazul in care platesc anticipat pentru cele 5 luni, pot sa-mi depun imediat dosarul de pensionare?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:25, 7 Mai 2014
Incheiati un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii, puteti plati in avans cele 5 luni necesare dar cererea de pensionare o puteti depune dupa ce se implinesc cele 5 luni de plata a contributiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata morales morales Buna ziua, Tatalui meu ii lipsesc 1 an si 3 luni de cotizatii pentru a se putea pensiona anticipat. Intrebarea mea este, legea permite si plata anticipata a ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata; contract de asigurare sociala igordogg igordogg Doresc sa depun cerere de pensionare anticipata. Legea spune ca pentru a beneficia de pensie anticipata trebuiesc indeplinite conditii privind varsta, stagiul ... (vezi toată discuția)
Data pensionare viky56 viky56 Buna ziua, Ma numesc Victoria Plesca,domiciliata in Bucuresti,sector 3 si va rog daca ma puteti ajuta cu o problema juridica. M-am nascut in 1956 ,3 ... (vezi toată discuția)