Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Documente secret de serviciu
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Documente secret de serviciu

Buna ziua,

Compania cu care colaborez doreste sa-si infiinteze o arhiva pentru documente pe care le considera de interes special.

Exista o legislatie in domeniu in acest sens? Cum se stabileste caracterul "secret" al unui document.
Am gasit legea 182/2002 insa din ce am reusit sa inteleg trateaza doar secretele de stat, ori noi nu lucram cu statul, deci nu ne-ar viza direct.
secret de serviciu = informatii, date sau documente care nu constituie secret de stat, dar nu sunt destinate publicitatii si nu pot fi divulgate.

In listele cu informatii secrete de serviciu vor fi incluse informatiile care se refera la activitatea unitatii si care, fara a constitui, in intelesul legii, secrete de stat, nu trebuie cunoscute decat de persoanele carora le sunt necesare pentru indeplinirea atributiilor de serviciu, divulgarea lor putand prejudicia interesul unitatii.