Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare Republica Moldova
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare Republica Moldova

Buna ziua! Am o librarie online si am niste solicitari din republica Moldova. Normal la carte e TVA de 9%. Cum facturez unei persoane fizice? Cu TVA sau fara? Mai sunt si taxe vamale? Ce documente trebuie sa intocmesc si ce declaratii? Dar daca livrarea se face catre o persoana juridica platitoare de TVA sau nu? Si daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care e cea mai economica modalitate de livrare in Republica Moldova? Cu Posta sau prin curier? Va multumesc mult!
Exportul este scutit de tva. Taxe vamale de export nu exista. Doar de import.
Posibil ca PF sa plateasca tva la import( depinde de baremul din Rep Moldova)
Din cate stiu eu posta este cea mai ieftina. DAR si cea mai lenta ( eu am trimis 3 foi catre belgia si i-a ajuns in 3 luni !!! Noroc ca nu erau urgente)... asa ca...No comment