Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bani primiti la nastere pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bani primiti la nastere pentru al doilea copil

Buna ziua!

In septembrie voi naste al doilea copil.
Intrebare: ce bani voi primi de la Primarie (alocatie de stat, trusou, indemnizatie nastere, etc.)?

Multumesc!
teo1980, utilizator
1. bani de trusou nu se mai platesc .

2. Veti primi alocatia de sta pentru copil in valoare de 200 lei pana la implinirea varstei de 2 ani si de 42 de lei dupa aceasta varsta.

3. Pentru a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului va trebui sa indepliniti conditiile prevazute de OUG 111/2010, si anume:
Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Astfel, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit, aşa cum sunt ele |prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

In speta, perioada eligibila in cazul dvs este octombrie 2013 - septembrie 2014. Spuneti-ne va rog care a fost/ este statutul dvs in aceasta perioada?
Multumesc pentru raspuns!