Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare

Buna ziua,

Suntem institutie publica si avem un angajat cu 1/2 norma de lucru care are functia de baza la o unitate de invatamant (este cadru didactic acolo). Peste cateva luni va implini varsta de pensionare de 65 de ani. La cererea angajatului, unitatea de invatamant la care acesta are functia de baza, doreste sa-l mai tina in activitate inca 3 ani, in baza unor reglementari speciale.
Conform art. 55, lit a, coroborat cu art. 56 lit c, din CM, contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
Cum vom proceda? Ii vom face de incetare CIM chiar daca el nu va iesi la pensie?

Multumesc mult!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns!