Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hidroizolatie etaj 4 bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hidroizolatie etaj 4 bloc

Buna ziua,

Am o întrebare în legătura cu o decizie care a fost luata de curând de către administrator și alți vecini.
Eu locuiesc la parter, și s-a decis hidroizolația acoperișului blocului. Sunt obligat sa plătesc o suma de bani sub forma de "reparații" chiar dacă pe mine nu ma afectează cu absolut nimic aceasta schimbare?

Aștept răspuns.
Mulțumesc anticipat.
Conform norme in vigoare terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Conform norme in vigoare
HG nr 1588/2007 CAPITOLUL III

SECIUNEA 1
Repartizarea cheltuielilor rezultate din întreinerea, repararea i
exploatarea condominiilor

Art. 32. - (1) Toi proprietarii au obligaia s plteasc lunar, conform listei de plat
a cheltuielilor asociaiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de furnizori,
cota de contribuie ce le revine la cheltuielile asociaiei de proprietari, inclusiv cele
aferente fondurilor din asociaia de proprietari.
(2) Repartizarea cheltuielilor sau a obligaiilor financiare pe fiecare proprietate
individual revine administratorului, în cadrul contractului încheiat cu reprezentantul
asociaiei de proprietari a condominiumului. Lista de plat se semneaz de administrator i
de un membru al comisiei de cenzori i se aprob de preedinte prin semntur i aplicarea
tampilei asociaiei, persoanele semnatare certificând i rspunzând de corectitudinea listei
de plat.
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spaiu cu alt destinaie decât aceea de
locuin nu va fi exceptat de la obligaia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca
urmare a renunrii la folosirea unei pri din proprietatea comun, a abandonrii
Chiar daca nu va afecteaza direct, tot trebuie sa platiti, daca locuiati la curte aveati de reparat acoperisul intregii case, asa locuind la bloc contribuiti si dumneavoastra cu bani doar pentru o parte din acoperisul care va fereste de intemperii, daca locuiati la ultimul etaj sigur gandeati altfel. Acesta este traiul la comun, avantaje si dezavantaje.