Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier fara asigurare rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier fara asigurare rca

Buna ziua,

Am facut un accident fara a avea rca valabil dar nu sunt eu vinovat si intrebarea mea este : asigurarea vinovatului ma despagubeste ?
DA
Daca se poate demonstra ca nu dvs. sunteti vinovat ci celalalt cond. auto, atunci veti fi despagubit pe asigurarea celuilalt.
In ceea ce priveste lipsa asigurarii obligatorii pt. vehiculul pe care l-ati condus si s-a produs accidentul rutier, puteti fi amendat, potrivit L.136/1995.
Insa, tocmai lipsa asigurarii dvs. va determina pe cei de la asigurari sa verirfice amanuntit cum s-a produs accidentul, in plus, daca cel vinovat a condus o Dacie si dvs. un Mertan, atunci, cu siguranta se va deschide o ancheta care sa stabileasca cauzele si imprejurarile in care s-a produs accidentul si cine se face vinovat de producerea avariilor la masina dvs.