Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acceptare renuntare la judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acceptare renuntare la judecata

Sunt parat intr-un proces civil. M-am inteles amiabil cu reclamantul, care a si trimis o cerere de renuntare la judecata. Am inteles ca trebuie sa ma prezint sau sa trimit o acceptare a renuntarii. Corect? Daca da, va rog sa imi sugerati o formulare ca sa o pot trimite in scris. Nu am cum sa ma prezint si credeam ca se termina odata cu renuntarea la judecata. Multumesc.
Alex28, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Pârâtul nu are obliga?ia de a accepta renun?area la judecată a reclamantului.
E doar treaba reclamantului dacă renun?ă sau nu.

D-voastră pute?i să-i cere?i eventualele cheltuieli de judecată dacă renun?area a avut loc după ce a?i fost citat la primul termen. În rest nu ave?i nici o obliga?ie de a acepta renun?area reclamantului.

@ rosulescu-lawyers

După ce lege pârâtul trebuie să accepte renun?area la judecată a reclamantului?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
406 N c.p.c

(4) Dacă reclamantul renunţă la judecată la primul termen la care părţile sunt legal citate sau ulterior acestui moment, renunţarea nu se poate face decât cu acordul expres sau tacit al celeilalte părţi. Dacă pârâtul nu este prezent la termenul la care reclamantul declară că renunţă la judecată, instanţa va acorda pârâtului un termen până la care să îşi exprime poziţia faţă de cererea de renunţare. Lipsa unui răspuns până la termenul acordat se consideră acord tacit la renunţare.
Înțelesesem că reclamantul a renunțat înainte de primul termen. Oricum, chiar și în lipsa unui acord scris se prezumă o renunțare tacită.
Nu este primul termen. Reclamantul a depus renuntarea in scris, intre 2 termene. Practic la primul termen de judecata, s-a cerut amanare pentru a rezolva amiabil. Dupa cateva zile a depus renuntarea in scris. Eu trebuie neaparat sa fiu prezent la urmatorul termen sa imi dau acordul asupra renuntarii sau pot depune acest acord in scris?