Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cote diferite de tva pe factura
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cote diferite de tva pe factura

Este legal ca pe aceeasi factura sa existe doua cote de tva (de ex. produse cu tva 9% si produse cu tva 24%) ?
Daca imi puteti da si baza legala, va rog.
Multumesc

Buna ziua!
Da, este legal. Daca vreau sa cumpar de la un magazin o paine si un borcan de mazare, si vreau factura, imi va face o singura factura cu cotele de tva diferite.
Baza legala este codul fiscal.
Elis Ismail, Contabil
Multumesc pt raspuns. As vrea sa stiu, daca se poate, exact articolul unde se precizeaza acest lucru.
Pentru cotele de tva art.155 alin.19 lit.j din CF.
Pentru includerea produselor cu cote diferite in aceeasi factura nu exista aceasta obligativitate (cel putn asa stiu eu), aceasta ramanand la alegerea vanzatorului (daca face factura pentru fiecare cota).
Daca o factura cuprinde produse cu TVA 24% si altele cu 9%, exista obligativitatea ca factura sa cuprinda si subtotaluri pe fiecare cota in parte?
Daca avem in vedere articolul mentionat anterior, consider ca se "extinde" si la subtotaluri. (practic se poate verifica mai usor jurnalul de cumparari/vanzari cu factura).
Elis Ismail, Contabil