avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul TVA

Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o factura (cota de tva 24% si cota de tva 9%)
Baza 3115
Tva 290,85
Total factura 3405,85
Nu stiu sa calculez cat este cu 24%si cat este cu 9%
Multumesc si sper sa ma ajutati pentru ca e urgent
Ultima modificare: Luni, 17 Februarie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: tatui , utilizator 23:11, 17 Februarie 2014
nu mai cunosc atat de bine matematica pentru a rezolva aceasta problema, dar aceasta de fapt nu este o problema matematica, ci una fiscal-contabila.
in mod normal aveti sumele defalcate pe factura sau documentul de achiztitie.
daca nu sunt delimitate deduceti total TVA pe cota de 24% ( in jurnal si in decont ma refer) nu este nimic eronat.
Multumesc Am un jurnal de vanzari intr.un pdf este trecut pe total nu am detaliat pe 24% si 9% dar stiu sigur ca exista produse si cu 9% si cu 24% am multeeee facturi cu 24% si 9%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod fiscal tzuku51 tzuku51 Referitor Art.159-Corectarea documentelor,al.3:\\"Pe facturile (de corectie)emise se va face mentiunea ca sunt emise dupa control si se vor inscrie intr-o ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor tva aduxx aduxx este adevarat ca un pfa neplatitor de tva nu poate sa scada cheltuieli din venit..nu poate deconta nimic? sau (sper) am fost doar prost informat?.....nu de ... (vezi toată discuția)
Cote diferite de tva pe factura danielandrei danielandrei Este legal ca pe aceeasi factura sa existe doua cote de tva (de ex. produse cu tva 9% si produse cu tva 24%) ? Daca imi puteti da si baza legala, va ... (vezi toată discuția)