Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul TVA

Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o factura (cota de tva 24% si cota de tva 9%)
Baza 3115
Tva 290,85
Total factura 3405,85
Nu stiu sa calculez cat este cu 24%si cat este cu 9%
Multumesc si sper sa ma ajutati pentru ca e urgent
george-neagu, moderator
nu mai cunosc atat de bine matematica pentru a rezolva aceasta problema, dar aceasta de fapt nu este o problema matematica, ci una fiscal-contabila.
in mod normal aveti sumele defalcate pe factura sau documentul de achiztitie.
daca nu sunt delimitate deduceti total TVA pe cota de 24% ( in jurnal si in decont ma refer) nu este nimic eronat.
Multumesc Am un jurnal de vanzari intr.un pdf este trecut pe total nu am detaliat pe 24% si 9% dar stiu sigur ca exista produse si cu 9% si cu 24% am multeeee facturi cu 24% si 9%