Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

buna ziua, as dori sa stiu daca pe peioada concediului medical, in revisal trebuie suspendate sporurile?(desi in timpul cm, cim nu se suspenda)

Art.50 c.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
..

In acest caz, c.i.m. este suspendat in virtutea legii.

Art.49 C.mun:
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
....

Suspendarea c.i.m.pe durata unui concediu medical nu se opereaza in REVISAL.