Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare mostenire tata decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare mostenire tata decedat

Salut
Am dreptul la o mostenire dupa tata si vreau sa aflu pasii urmati pt a intra in posesia ei si cotele care imi revin mie in urma decesului tatalui meu .
Bunicii mei au avut 3 copii ,iar dupa ce bunicul a decedat s-a facut succesiune in care 2 dintre copii au cedat partea lor (casa + terenuri ) in favoarea fratelui lor (deci tatal meu ) .Cealalta jumatate din casa a ramas bunicii , iar terenurile i-au fost cedate in totalitate tatalui meu . Deci exista aceasta succesiune cu specificatiile pe care le-am amintit .
Dupa 5 ani a murit tatal meu ,care are 2 copii (eu si un frate) plus o sotie cu care era insurat de 3 ani la momentul decesului .
As vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a intra in postenirii si pasii urmati pt asta .
Va multumesc

Va multumesc !
ContSters250994, utilizator