Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Radio in cafenea
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Radio in cafenea

Buna ziua! As dori sa stiu in cazul in care doresc ca muzica de ambianta din cafenea sa fie data de un calculator conectat la internet si sa fie de la un radio, nu neaparat unul cu renume, dar si oricare post de radio ca sunt atatea pe net, se considera piraterie sau trebuie platite drepturi de autor.. Nu cunosc legislatia in vigoare, sunt doar angajata la cefeneaua respectiva si momentan muzica se asculta de pe CD cumparate, nu piratate, dar parca ascultand toata ziua aceleasi melodii devin deja plictisitoare atat pentru angajati cat si pentru clienti si de aceea vreau sa stiu daca este vreo problema daca ascultam muzica direct de la radio de pe net in caz ca vor aparea organele de control. Va multumesc!
Nu se pune vorba despre o activitate nelegala, atata timpse platesc taxele pentru muzica de ambianta din cafenea. Sunt multe cafenele in care se asculta muzica fie la TV, fie la radio.
Cornel Vasile, Consilier juridic