Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Hotarare judecatoreasca

In cazul in care fac un acord de recunoasterea vinovatiei cu domnul procuror ,iar dansul i mi da o pedeapsa cu suspendare ,instanta poate sa de o pedeapsa care sa nu duca la anularea permisului?
Daca instanta hotaraste anularea pedepsei, permisul mai este anulat ? .

Va Multumesc
Procurorul nu are competenta pentru a da o pedeapsa!!!!!

Pedeapsa cu suspendare se da numai de catre instanta, printr-o hotarare judecatoreasca!

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca ajungeti la un acord cu procurorul pe o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei nu vi se anuleaza permisul.