Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,

O ruda mi-a facut testament notarial pe o casa. Ulterior a decedat. Nepotii ei (copii nu are) au deschis succesiunea pe celelalte case si pamanturi pe care le are.
Acestia mi-au spus ca eu nu mai am treaba si ca la succesiune nu trebuie sa ma prezint intrucat nu se atinge nimeni de casa pe care am testament.
Intrebarea mea este ce trebuie sa fac eu acum ca sa intru in posesie legal.
Ma voi folosi de testamentul acesta pe viitor ca si act de proprietate ?
Trebuie sa merg la primarie sa anunt ca a decedat proprietarul si voi ramane eu acolo ?
Trebuie sa merg la notar sa fac vreun act ?

Va multumesc!!!
si dvs trebuie sa va prezwentai la notar pentru a se dezbate succesiunea pentru bunul lasat dvs si trecerea dvs in acte ca proprietar prin mostenire testamentara.
Multumesc pentru raspuns, dar nepotii mi-au spus ca nu trebuie sa ma mai prezint si eu.
Nici eu nu am inteles de ce, pentru ca mi se parea normal sa ma prezint si eu la notar.
Ce se poate intampla in aceasta situatie ?
Ce sa fac eu deoarece nici nu stiu la ce notar s-au dus ei ?
intrebati la camera notarilor publici de care apartineti la ce notar a fost deschisa succesiunea si va prezentati si dvs...... daca nu va spun ei benevol la care notar s-au dus.