avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,

O ruda mi-a facut testament notarial pe o casa. Ulterior a decedat. Nepotii ei (copii nu are) au deschis succesiunea pe celelalte case si pamanturi pe care le are.
Acestia mi-au spus ca eu nu mai am treaba si ca la succesiune nu trebuie sa ma prezint intrucat nu se atinge nimeni de casa pe care am testament.
Intrebarea mea este ce trebuie sa fac eu acum ca sa intru in posesie legal.
Ma voi folosi de testamentul acesta pe viitor ca si act de proprietate ?
Trebuie sa merg la primarie sa anunt ca a decedat proprietarul si voi ramane eu acolo ?
Trebuie sa merg la notar sa fac vreun act ?

Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: lukacs , utilizator 10:39, 12 Iunie 2014
si dvs trebuie sa va prezwentai la notar pentru a se dezbate succesiunea pentru bunul lasat dvs si trecerea dvs in acte ca proprietar prin mostenire testamentara.
Multumesc pentru raspuns, dar nepotii mi-au spus ca nu trebuie sa ma mai prezint si eu.
Nici eu nu am inteles de ce, pentru ca mi se parea normal sa ma prezint si eu la notar.
Ce se poate intampla in aceasta situatie ?
Ce sa fac eu deoarece nici nu stiu la ce notar s-au dus ei ?
intrebati la camera notarilor publici de care apartineti la ce notar a fost deschisa succesiunea si va prezentati si dvs...... daca nu va spun ei benevol la care notar s-au dus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament gion gion As avea nevoie de o clarificare. Acum trei ani matusa mea care nu a fost casatorita si nu a avut copii mi-a facut un testament la notar pentru garsoniera ei ... (vezi toată discuția)
Intrare in posesie pe baza de testament dorinantik dorinantik Cum pot intra in posesie pe baza de testament ? Unchiul decedat mi-a facut un testament la notar,nu are copii dar are nepoti si o sora in viata.Pot merge sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire stroescu fabian stroescu fabian Tatal meu a decedat in 1991. Dupa decesul lui nu am facut succesiune (suntem 3 frati si mama) pemtru ca nu aveam ce sa impartim, asa stiam la momentul ... (vezi toată discuția)