avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu de odihna ramase
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu de odihna ramase

Buna spuneti-mi va rog ce se intampla cu zilele de concediu de odihna in cazul in care intru in prenatal...tin sa precizez ca de la inceputul lui ianuarie mi-am luat 9 zile de concediu de odihna.Noi pe an am avea 25 de zile...multumesc astept raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:37, 14 Mai 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit Codului Muncii ,art,146 alin.3, numai CO neefectuat intr-un an se poate lua pana la sfarsitul anului viitor.

Prin urmare, care este durata CCC pentru care doriti sa optati?
Optez pentru 2 ani de zile...
In astfel de situatii, in practica intalnita, salariatul/salariata depune o cerere de reprogramare a CO neefectuat dupa terminarea CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu legal lemontee lemontee Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie, am intrat in concediu prenatal si din acest an mai am neefectuate inca 9 zile de concediu legal, zile pe care nu ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna rosflower rosflower Buna ziua! sunt insarcinata in 30 sapt.luna aceasta la sf.ar trebui sa intru in prenatal intrebarea mea este concediul de odihna pe anul acesta este din ... (vezi toată discuția)