Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de preemptiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de preemptiune

un vecin a instrainat acum 2 ani cu chitanta de mina un teren intravilan(fara constructie) aflat adiacent terenului meu,Acest teren a fost dobindit de la sotia sa ,mostenirea nefiind dezbatuta.Adica TP este pe numele sotiei decedate.

Eu nu am stiut deoarece acolo planta porumb.
Acum 2 zile cel care a cumparat cu chitanta , la rindul sau vrea SA vinda terenul , tot cu chitanta.

pe teren nu exista carte funciara .

Impozitul la primarie se plateste tot pe numele sotiei decedate, pe numele careia figureaza TP>

In aceasta situatie a incalcat vecinul dreptul de premtiune?

ce este de facut?
Dreptul de preemtiune se refera la terenuri extravilane. Vanzarea cu chitanta de mana este nula. Ca sa poata vinde legal sotul persoanei de pe titlu de proprietate trebuie sa dezbata succesiunea.