Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi revocat voluntar testamentul in aceasta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi revocat voluntar testamentul in aceasta situatie?

Unchiul din partea mamei( este gr.IV) sustine ca ne-a lasat prin testamet un apartament, de ceva vreme nu se simte prea bine( are inceput de alzhaimer) ,au intervenit si alte rude carora le-a spus ca vrea sa revoce testamentul
Mentionez ca este inca lucid cu momente foarte putine de pierderea memoriei.
In prezent este la noi pentru a-l ingriji.
Testamentul mai poate fi revocat de el?
Putem afla daca exista acest testament sau nu? si de cand este datat?
Dupa moarte mai poate fi atacat testamentul?( mai are rude doar de gr.Iv)
Va multumesc!
Bună ziua,
Spre exemplu se poate cere anularea testamentului pentru viciu de consimtamant, respectiv dolul poate atrage anularea testamentului.
Testamentul este valabil numai daca testatorul a avut discernamant si consimtamantul nu a fost viciat. art. 1038 C.civ.

Informatii cu privire la existenta unui testament se pot da numai dupa decesul testatorului, art. 1046 C.civ.
ContSters318277, utilizator
Testamentul este revocabil in timpul vietii testatorului, adica poate fi revocat in tot sau in parte, printr-un act autentic notarial sau printr-un testament ulterior conform disp.art.1051 c.civ.
Cata vreme nu exista un certificat medico-legal psihiatric sau o hotararea de punere sub interdictie definitiva a unchiului dvs. , se prezuma ca acesta are discernamantul pastrat pentru a efectua acte de dispozitie cu privire la averea sa.
Art. 1051 c.civ.
Revocarea voluntară expresă
(1) Un testament nu poate fi revocat expres, în tot sau în parte, decât printr-un act autentic notarial sau printr-un testament ulterior.
(2) Testamentul care revocă un testament anterior poate fi întocmit într-o formă diferită de aceea a testamentului revocat.
(3) Revocarea expresă a testamentului făcută printr-un act autentic notarial sau printr-un testament autentic se va înscrie de îndată de către notar în registrul naţional notarial prevăzut la art.1046 c.civ.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Exista o iesire din spital unde are diagnosticul de alzhaimer.
Nu am inteles prea bine.
Se poate afla daca exista sau nu acel testament? si data lui?
Va multumesc foarte multe pentru raspunsurile primite.