Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bolnavii de schizofrenie, dementa au dreptul la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bolnavii de schizofrenie, dementa au dreptul la testament?

Bolnavii de schizofrenie ,dementa au dreptul la testament?
Daca testatorul cit timp este in viata in speta tatal este identificat cu schizofrenie,dementa si rudele declara acest lucru atunci testamentul sau se poate ataca cel putin pe partea de locuinta in care ai domiciliu?Daca mostenitul a savirsit un adevarat act de discreditare devedit atunci are o infuienta?
Trebuie dovedit faptul ca la momentul intocmirii testamentului, testatorul nu avea discernamant.
Schizofrenicii pot avea si momente de luciditate.
Daca se dovedeste ca testatorul nu avea discernamant, testamentul este nul.
Este foarte greu de dovedit că omul nu avea discernământ. De vreme ce a știut să meargă la notar și s-a înțeles cu notarul, rezultă că era la acel moment în deplinătatea facultăților mentale. În ziua de azi sunt medicamente de ultimă generație care ține schizofrenia sub control, iar dacă bolnavul nu spune că este schizofrenic, nu ai de unde să știi de boala lui.

Expertiză IML nu se poate face pentru a verifica discernământul la timpul trecut.
Discernământul unui om nu se probează cu martori. Numai o comisie medicală de expertiză legală poate verifica acest lucru.
Dapix, utilizator
Totusi daca acesta a fost la psihiatru cu posibilul dezmostenit si este declarat cu schizofrenie si celalalt cu o boala boala psihica atunci poate influienta cu ceva.?Sau daca in public cu martori in care el te reneaga !Daca este dovedit in mod public ca mostenitul cu care locuiesti tea discreditat ,discreditat si de altii intr-un mod in care realizezi ca acesta viciat consimtamintul tatalui ce poti face?Aceste lucruri pot fi niste situatii chiar penale!Practic din mostenit ai devenit un renegat!
Care e infractiunea?
Discreditarea cu date personale legat de detinerea unor actiuni ,devenita si publica fara a avea o dovada si fara afirmatii