Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare testament

Bună seara, se poate ataca un testament? Mama mea a murit în luna august 2017, iar pe 13 iulie i-a făcut surorii mele testament pentru toate bunurile care se aflau în patrimoniul ei, adică un apartament cu 3 camere pe care eram mostenitori eu mama și sora. (Tata decedat în 2008, făcut succesiune, mama jumătate eu cu sora cealaltă jumătate)
Mama a fost pensionata pe caz de boala psihica , pe naspa, cum se făcea prin 2004. Mama mai avea pe numele ei încă unu apartament cu 2 camere obținut după decesul tatălui, pe care i-a făcut contract de vânzare cumpărare surorii, tot în luna iulie 2017, cu maxim o luna înainte sa moara. Intrebarea mea este: pot face ceva în legătură cu testamentul ? Specific ca nu am fost anunțat ca este un testament, urmează sa facem succesiunea, și fiind bolnava (testament făcut cu nici o luna înainte sa moara) vroiam sa știu dacă trebuia vreun certificat medical pentru a atesta sănătatea fizica sau psihica (având în vedere pensionarea pe caz de boala). Mulțumesc și scuze daca nu m-am făcut înțeles prea bine, dar sunt ușor revoltat.
Naspa este boala psihica?Conf.art.1.038(1)NCC"Testamentul este valabil numai daca testatorul a avut discernamant si consimtamantul sau nu a fost viciat"Per a contrario,daca faceti dovada lipsei discernamantului sau ca, consimtamantul a fost viciat puteti obtine anularea testamentului.Pe de alta parte,in calitate de mostenitor rezervatar,puteti solicita pe calea actiunii in reductiunea liberalitatilor excesive, anularea testamentului in masura in care va este incalcata rezerva succesorala.
DAN POPESCU a scris:

Naspa este boala psihica?.

Vă salut, am spus ca s-a pensionat "pe naspa" Cum se purta prin 2000-2004, cu spagile de rigoare. Cum as putea dovedi ca nu a fost apta dpdv psihic ținând cont ca este decedata?
Mulțumesc si scuze dacă nu mă fac înțeles, va pot răspunde la orice întrebare care mă poate ajuta sa clarific situația.
Puteți contesta testamentul pentru partea ce reprezintă rezerva succesorala. Aveți acte din acea perioada care sa ateste boala psihica? Dacă nu va înțelegeți la notar, dezbaterea succesiunii se va face la instanța, cu acea incheiere de la notar.
avvalentina, utilizator
VALENTINA MITEA a scris:

Puteți contesta testamentul pentru partea ce reprezintă rezerva succesorala. Aveți acte din acea perioada care sa ateste boala psihica? Dacă nu va înțelegeți la notar, dezbaterea succesiunii se va face la instanța, cu acea incheiere de la notar.

Nu am nici un act, dar presupun ca este o arhiva la casa de pensii care atesta boala.