Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru contestarea si anularea unui testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru contestarea si anularea unui testament

Tatal meu, care a decedat in septembrie 2009, avand un certificat de incadrare in grad de handicap, permanent, cu grad de handicap ACCENTUAT, cod de boala:F00;F03, a semnat un testament cu doua luni inainte de a muri , prin care lasa toata averea lui unui "prieten".Precizeaz ca nu are mostenitori , desi stia ca are doua fiice, eu si sora mea, dintr-o casnicie anterioara. In aceste conditii putem cere anularea testamentului?Mai mult ,avocatul nostru spune ca el (tatal), nu a inteles actul atunci cand a semnat, altfel nu declara ca nu are mostenitori. Mama mea si tatal meu s-au despartit din 1980 iar noi doua(fiicele) am tinut legatura cu el , dar i-am respectat dorinta ca nimeni din anturajul si noua lui familie sa nu afle.
cereti anularea testamentului, sunteti mostenitorii rezervatari, aveti dvs cote rezervate....restul poate sa ia respectivul, caruia i s-a facut testamentul.
Problema de sanatate pentru care a fost incadrat in grad de handicap se referea la o alterare a discernamantului? Daca da, puteti cere anularea testamentului, motivand ca nu a avut discernamant cand l-a semnat.
buna dimineta!
daca boala de care suferea tatal dvs ii afecta discernamantul se poate cere anularea testamentului.
daca aceasta boala nu era de natura sa ii afecteze discernamantul, atunci puteti cere reductiunea testamentului.
dvs si sora sunteti mostenitori rezervatari.
cota de rezerva este de 2/3 din masa succesorala.
buna ziua.
dvs. si sora dvs. sunteti mostenitori rezervatari, astfel incat puteti invoca reductiunea liberalitatilor excesive, pe calea instantei de judecata .

Taxe succesiune
Testamentul poate fi anulat daca:

1. testatorul nu intrunea, la data intocmirii si semnarii testamentului, conditiile impuse de lege:
- testatorul este minor si nu a implinit varsta de 16 ani
- testatorul a implinit varsta de 16 ani, dar a dispus prin testament de mai mult de jumatate din ceea ce ar putea dispune
daca ar fi major
- minorul a dispus prin testament in favoarea tutorelui sau (cu exceptia cazului cand acesta este si ascendentul
minorului)
- testatorul nu avea discernamant
- testatorul nu avea capacitate de exercitiu
- consimtamantul testatorului a fost viciat prin: eroare, violenta sau dol

2. testamentul incalca dispozitiile legale privind forma sau fondul
- testamentul nu a fost redactat in scris
- testamentul olograf nu este scris si semnat de catre testator
- s-a testat in favoarea unor persoane carora legea le interzice a primi prin testament: medicii, farmacistii care l-au tratat
pe testator de ultima boala din cauza careia moare, interdictia fiind valabila si pentru preotii care l-au asistat din punct de
vedere religios pe testator in timpul ultimei boli; ofiterii cu care testatorul calatoreste, daca nu sunt rude cu calatorul; unii
cetateni straini si apatrizii care nu pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in Romania.
- legatarii (mostenitorii testamentari) nu au capacitate de folosinta ori de exercitiu
- testamentul nu poarta asupra unui obiect determinat sau determinabil
- testamentul nu are o cauza morala si licita
- testamentul incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari

(termenul e cel de 3 ani de la deschiderea succesiunii prin moarte )