avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru contestarea si anularea unui testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru contestarea si anularea unui testament

Tatal meu, care a decedat in septembrie 2009, avand un certificat de incadrare in grad de handicap, permanent, cu grad de handicap ACCENTUAT, cod de boala:F00;F03, a semnat un testament cu doua luni inainte de a muri , prin care lasa toata averea lui unui "prieten".Precizeaz ca nu are mostenitori , desi stia ca are doua fiice, eu si sora mea, dintr-o casnicie anterioara. In aceste conditii putem cere anularea testamentului?Mai mult ,avocatul nostru spune ca el (tatal), nu a inteles actul atunci cand a semnat, altfel nu declara ca nu are mostenitori. Mama mea si tatal meu s-au despartit din 1980 iar noi doua(fiicele) am tinut legatura cu el , dar i-am respectat dorinta ca nimeni din anturajul si noua lui familie sa nu afle.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 12:51, 22 Februarie 2010
cereti anularea testamentului, sunteti mostenitorii rezervatari, aveti dvs cote rezervate....restul poate sa ia respectivul, caruia i s-a facut testamentul.
Problema de sanatate pentru care a fost incadrat in grad de handicap se referea la o alterare a discernamantului? Daca da, puteti cere anularea testamentului, motivand ca nu a avut discernamant cand l-a semnat.
buna dimineta!
daca boala de care suferea tatal dvs ii afecta discernamantul se poate cere anularea testamentului.
daca aceasta boala nu era de natura sa ii afecteze discernamantul, atunci puteti cere reductiunea testamentului.
dvs si sora sunteti mostenitori rezervatari.
cota de rezerva este de 2/3 din masa succesorala.
buna ziua.
dvs. si sora dvs. sunteti mostenitori rezervatari, astfel incat puteti invoca reductiunea liberalitatilor excesive, pe calea instantei de judecata .

Taxe succesiune
Testamentul poate fi anulat daca:

1. testatorul nu intrunea, la data intocmirii si semnarii testamentului, conditiile impuse de lege:
- testatorul este minor si nu a implinit varsta de 16 ani
- testatorul a implinit varsta de 16 ani, dar a dispus prin testament de mai mult de jumatate din ceea ce ar putea dispune
daca ar fi major
- minorul a dispus prin testament in favoarea tutorelui sau (cu exceptia cazului cand acesta este si ascendentul
minorului)
- testatorul nu avea discernamant
- testatorul nu avea capacitate de exercitiu
- consimtamantul testatorului a fost viciat prin: eroare, violenta sau dol

2. testamentul incalca dispozitiile legale privind forma sau fondul
- testamentul nu a fost redactat in scris
- testamentul olograf nu este scris si semnat de catre testator
- s-a testat in favoarea unor persoane carora legea le interzice a primi prin testament: medicii, farmacistii care l-au tratat
pe testator de ultima boala din cauza careia moare, interdictia fiind valabila si pentru preotii care l-au asistat din punct de
vedere religios pe testator in timpul ultimei boli; ofiterii cu care testatorul calatoreste, daca nu sunt rude cu calatorul; unii
cetateni straini si apatrizii care nu pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in Romania.
- legatarii (mostenitorii testamentari) nu au capacitate de folosinta ori de exercitiu
- testamentul nu poarta asupra unui obiect determinat sau determinabil
- testamentul nu are o cauza morala si licita
- testamentul incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari

(termenul e cel de 3 ani de la deschiderea succesiunii prin moarte )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire fara rezultat ContSters212788 ContSters212788 Daca bunicii mei au lasat testament ca dupa moartea lor unchiul meu sa primeasca mostenirea iar acesta la randul lui a lasat mostenirea cu testament fiului ... (vezi toată discuția)
Testament adaa_19 adaa_19 Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca se poate darama un testament(facut la notar) de catre mostenitorul rezervatar? cate sanse sunt pozibile? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Testamentul olograf vs testamentul autentic fdanila fdanila Intre un testament holograf si unul la notar exista diferente ca atacabilitate in justitie sau sunt egale ?Daca unul e mai inatacabil decit celalalt care ... (vezi toată discuția)