avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2046 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament vs Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament vs Donatie

Buna ziua,

Unchiul meu ( inca in viata) i-a facut testament mamei mele ( acum 15-20 de ani ) pe doua gropi dintr-un cimitir. Intre timp relatiile s-au mai racit ( unchiul a facut si el cam 85 de ani) si alta ruda l-a convins sa ii faca donatie pe cele doua gropi.
Se mai poate face ceva in cazul acesta? Se poate ataca aceasta donatie?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 12:33, 30 Decembrie 2010
Daca a revenit asupra testamentului,anulandu-l,nu prea se mai poate face nimic.
Donatia poate fi atacata,dar exista anumite conditii cerute de lege pentru aceasta.
Ultima modificare: Marți, 28 Decembrie 2010
andymaurul, utilizator
Asta e problema. ca nu a revenit asupra testamentului. A facut donatie si are si testament.
Problema e ca persoana careia i-a facut donatie...nu e ruda cu ea...in schimb mama mea...e singura ruda ramasa. Si din pacate...acum a cazut la pat...persoana aia nu mai face nimic pt ea...si totul a cazut in sarcina mamei...ingrijirea.

Ceva sfaturi? Referitor la varsta. Avea voie sa faca un act notarial la peste 85 de ani?
nu puteti face nimic.
testatorul poate reveni oricand si revoca testamentul.
e dreptul testatorului sa anuleze testamentul si sa doneze oricui doreste.
Asta incerc sa explic. Ca nu a revenit asupra testamentului. Si nici nu o va face.
Am intrebat...in legatura cu varsta. Pana la ce varsta se poate face acte notariale? Dupa o anumita varsta nu trebuiesc hartii de la medici ..ca ai discernamant?

Alte discuții în legătură

Poate fi revocat voluntar testamentul in aceasta situatie? Elenuta2 Elenuta2 Unchiul din partea mamei( este gr.IV) sustine ca ne-a lasat prin testamet un apartament, de ceva vreme nu se simte prea bine( are inceput de alzhaimer) ,au ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa procedez? bettyna bettyna Buna ziua, va scriu in speranta ca cineva are un raspuns la intrebare mea: am o prietena al carei tata vrea sa cumpere de la o persoana fizica doua gropi ... (vezi toată discuția)
Valabilitate testament marinvasile marinvasile Sora tatalui meu mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile,eu avand obligatia de a-i asigura \\"intretinerea necesara pe toata durata vietii ... (vezi toată discuția)