Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament vs Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament vs Donatie

Buna ziua,

Unchiul meu ( inca in viata) i-a facut testament mamei mele ( acum 15-20 de ani ) pe doua gropi dintr-un cimitir. Intre timp relatiile s-au mai racit ( unchiul a facut si el cam 85 de ani) si alta ruda l-a convins sa ii faca donatie pe cele doua gropi.
Se mai poate face ceva in cazul acesta? Se poate ataca aceasta donatie?

Multumesc
Daca a revenit asupra testamentului,anulandu-l,nu prea se mai poate face nimic.
Donatia poate fi atacata,dar exista anumite conditii cerute de lege pentru aceasta.
andymaurul, utilizator
Asta e problema. ca nu a revenit asupra testamentului. A facut donatie si are si testament.
Problema e ca persoana careia i-a facut donatie...nu e ruda cu ea...in schimb mama mea...e singura ruda ramasa. Si din pacate...acum a cazut la pat...persoana aia nu mai face nimic pt ea...si totul a cazut in sarcina mamei...ingrijirea.

Ceva sfaturi? Referitor la varsta. Avea voie sa faca un act notarial la peste 85 de ani?
nu puteti face nimic.
testatorul poate reveni oricand si revoca testamentul.
e dreptul testatorului sa anuleze testamentul si sa doneze oricui doreste.
Asta incerc sa explic. Ca nu a revenit asupra testamentului. Si nici nu o va face.
Am intrebat...in legatura cu varsta. Pana la ce varsta se poate face acte notariale? Dupa o anumita varsta nu trebuiesc hartii de la medici ..ca ai discernamant?