Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenajare Terasa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenajare Terasa bloc

Buna seara, am un apartament intr-un bloc "comunist", la etajul 8/8 si as fi interesat sa aflu in ce conditii pot deveni proprietarul suprafetei de deasupra apartamentului meu sau in ce conditii as avea dreptul sa amenajez terasa aferenta apartamentului meu astfel incat sa o pot transforma intr-un spatiu privat de relaxare. Amenajarile ar fi minine...podea din lemn si un gard de protectie in jurul terasei, eventual plante.
terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform norme in vigoare proprietarul nu poate schimba destinatia sau aspectul partii comune decat cu acordul asociatiei de proprietari
Folosirea exclusiva a partii comune de catre unul dintre proprietari este permisa numai in cazul in care majoritatea restului proprietarilor sunt de acord sa cedeze dreptul ce le revine asupra partii comune in discutie
De regula,in astfel de cazuri este de preferat incheierea de contract de comodat sau de locatiune
Trebuie acordul tuturor, a unei majoritati sau a celor de pe coloana?
In cazul in care acordul este obtinut ce fel de impozit se va plati?
elga50, moderator
Avand in vedere ca terasa este parte comuna ,este necesar acordul a 2/3 dintre proprietari conform decizie ICCJ
Cum interesul dv este de a utiliza strict terasa aferenta apartamentului dv,este de preferat sa incheiaticontract de locatiune pe anumita perioada de timp 7,25,49 ani,pentru care urmeaza sa negociati achitarea lunara a unei chirii,care va intra in contul asociatiei de proprietari
Nu cred ca este posibil sa va inchirieze cineva o parte din terasa necirculabila a condominiului, iar dumneavoastra sa o transformati in terasa circulabila.
Nu cred ca va convine ca in cazul unei infiltratii la unu din apartamentele de la ultimul etaj (nu doar la dumneavoastra), sa reparati toata terasa din atic in atic, o terasa nu se repara niciodata pe bucati sau sa se carpeasca, o asemenea lucrare se face doar din atic in atic pentru a beneficia de garantii. Cum o sa dovediti ca nu ati folosit toata terasa, ca nu angajeaza asociatia om sa va urmareasca?
Mai ieftin si fara bataie de cap este un strand sau la padure!
Ce nu as da sa am si eu un proprietar care sa inchirieze terasa blocului meu? Insa nu il gasesc pe acel om, asta e.
Deci este clar, solutia cea mai buna este sa inchiriati acel spatiu, insa orice modificare/adaugire de elemente sa fie aprobata de catre as. prop.; practic trebuie sa aveti un proiect de la o unitate specializata, si:
- contract de inchiriere cu as. prop. (desigur cu acordul prop. din acel bloc si obligatoriu cu cei „direct afectati” - cei de la ultimul etaj);
- este de la sine inteles ca prin contract as. prop. trebuie sa va transfere obligatia de a intretine si repara doar dvs. hodroizolatia blocului; acest lucru inseamna ca dupa obtinerea acordului si a actului de inchiriere, dvs. sa efectuati o reparatie capitala a hidroizolatiei care sa va garanteze o functionare de 20-30 de ani, poate si mai mult;
- daca stati la ultimul etaj, cu ocazia reparatiei capitale, puteti efectua si o termoizolare suplimentara tavanului, dar prin exterior;
- probabil ca blocul o fi el „comunist”, insa accesul pe terasa se face destul de lesne, pentru ca daca veniti la mine sa vedeti cum sta treaba, tre' sa ai veleitati de alpinist pentru a ajunge pe terasa blocului, asa l-au proiectat comunistii, deh, ce dreaq sa umbli pe acoperis - nu se gandeau ei la relaxarea noastra pe vreme aceea; mai faceau plaja copiii nostri, cand administratorul pleca si el din localitate...