Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Indicarea gresita in minuta a caii de atac
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Indicarea gresita in minuta a caii de atac

Intr-un litigiu de munca pornit pe vechiul cod calea de atac este recursul in cazul in care instant in minuta publicata pe site ECRIS indica calea de atac ca fiind apelul in loc de recurs ar trebui sa modifice obligatoriu printr-o alta sedinta un camera deconsiliu aceasta greselea de eroare materiala?
Ma gindesc ca daca nu se exercita calea de atac recurs interment de 10 zile si se exercita calea de atac apel in 15 zile recursul va fi respins ca tardive cu siguranta.
calea de atac este recursul in 10 zile de la comunicare pe vechiul cod.se poate califica si in calea de atac sau cerere separata
Cel ce are interes sa atace sentinta va trebui sa declare in termenul prevazut de lege calea de atac legala, indiferent de mentiunile din minuta.

Nu se va putea prevala de aceasta greseala si sa declare o alta cale de atac decat cea legala sau cu depasirea termenului.