Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Cum interpretati articolul respectiv?
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Cum interpretati articolul respectiv?

Producţia unui film realizat cu ajutorul creditului pentru producţie, al sprijinului financiar automat pentru succes de public, precum şi al sprijinului pentru calitatea artistică trebuie să înceapă în maximum un an de la semnarea contractului, iar realizarea copiei standard nu trebuie să depăşească 2 ani de la acea dată.

Intrebarea este> ,,de la acea data``, se refera de la data semnarii contractulu, sau de la inceperea productiei filmului.
Cu alte cuvinte, copia standar trebuie predata la 2 ani de la semnarea contractului sau la doi ani de la inceperea productiei filmului?
Consider ca, asa cum ati redat textul, termenul pentru cei 2 ani se calculeaza de la data inceperii productiei filmului.
Insa, contractul fiind legea partilor, raspunsul ar trebui sa il gasiti in clauzele contractuale si in intentia partilor.