Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mai e obligatorie sedinta de informare?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mai e obligatorie sedinta de informare?

[ link extern ] /

Daca nu, e o decizie perfecta.

Interventie moderator: avertisment pentru incalcarea art.2.1 si art.2.2 din regulamentul de forum.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Deci: sedinta de informare privind avantajele medierii nu mai e necesara,corect? Dar pot depune cererea de chemare in judecata si pina la primul termen sa incerc medierea printr-un mediator? Sau nu mai e necesara deloc procedura medierii.?
Ma refer daca sint sanctionata de instanta pentru ca nu am incercat intii procedura medierii.
Mentionez ca o sa ma judec cu o institutie a statului pt o suma de bani neacordata,pe asigurari sociale,asa ca fara o hot judecatoreasca ei oricum nu o sa-mi dea banii,deci nu au cum sa incerce vreo mediere cu mine.
Ma intereseaza daca instanta imi poare respinge actiunea sau ma poate amenda in situatia in care nu am incercat intii medierea.
Prevederea privind obligativitatea ședinței de informare se află încă în vigoare, până la data publicării acestei decizii în Mof.
Medierea, ca modalitate de soluționare a conflictelor/litigiilor poate fi încercată oricând, anterior depunerii unei cereri de chemare în judecată, conform legii.
Este opțiunea dvs. dacă încercați medierea sau nu.
Amendată nu veți fi pentru neparcurgerea ședinței de informare și, posibil nici să nu vă fie respinsă cererea, mai ales dacă între timp va fi publicată deiczia CCR.
marusca a scris:

Mentionez ca o sa ma judec cu o institutie a statului pt o suma de bani neacordata,pe asigurari sociale,asa ca fara o hot judecatoreasca ei oricum nu o sa-mi dea banii,deci nu au cum sa incerce vreo mediere cu mine.

Opinez ca un astfel de litigiu intra in sfera contenciosului administrativ fiscal, ca atare, tot in opinia mea, in aceasta situatie medierea nu poate interveni ca modalitate amiabila de solutionare a conflictului.