avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Unde se depune plangerea prealabila?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Unde se depune plangerea prealabila?

Plangerea prealabila se adreseaza procurorului sau instantei de judecata?
sau in ambele parti?
Daca s-a adresat procurorului se mai poate adresa si instantei?
Cf carui art. din ce lege?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 01:18, 14 Mai 2014
Plangerea prealabila se depune la parchetul de pe langa instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau direct la politie ( deci nu la instanta).
Art. 295 ncpc
Plângerea prealabilă
(1) Punerea în mişcare a acţiunii penale se face numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, în cazul infracţiunilor pentru care legea prevede că este necesară o astfel de plângere.
(2) Plângerea prealabilă se adresează organului de cercetare penală sau procurorului, potrivit legii.
(3) Dispoziţiile art. 289 alin. (1)-(6) şi (8) se aplică în mod corespunzător.



Ultima modificare: Miercuri, 14 Mai 2014
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintari cu moartea ionel1971 ionel1971 ce pot face in cazul amenintarii cu moartea de catre o persoana si cam ce pedepse sunt pt asemenea fapte (vezi toată discuția)
Pensie alimentară Popica1985 Popica1985 Buna ziua, as dori sa stiu ce trebuie sa fac in cazul in care fostul soț nu a plătit pensia alimentara de 9 luni de zile si unde ar trebui să mă ma duc in ... (vezi toată discuția)
Lovire georgeionica georgeionica ce sanse am sa castig un proces cu daune morale pentru lovire si alte violente fara zile de spitalizare? mentionez ca la savarsirea faptei au fost martori. Va ... (vezi toată discuția)