Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Unde se depune plangerea prealabila?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Unde se depune plangerea prealabila?

Plangerea prealabila se adreseaza procurorului sau instantei de judecata?
sau in ambele parti?
Daca s-a adresat procurorului se mai poate adresa si instantei?
Cf carui art. din ce lege?
Multumesc.
Plangerea prealabila se depune la parchetul de pe langa instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau direct la politie ( deci nu la instanta).
Art. 295 ncpc
Plângerea prealabilă
(1) Punerea în mişcare a acţiunii penale se face numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, în cazul infracţiunilor pentru care legea prevede că este necesară o astfel de plângere.
(2) Plângerea prealabilă se adresează organului de cercetare penală sau procurorului, potrivit legii.
(3) Dispoziţiile art. 289 alin. (1)-(6) şi (8) se aplică în mod corespunzător.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat