Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba si cea de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba si cea de preaviz

Va rog fumos sa imi spuneti urmatoarele informatii..
-care este perioada de proba ptr contractele pe perioada determinata si cele pe perioada nedeterminata?
-care este perioada de preaviz in cazul concedierii ptr contractele pe perioada determinata si cele pe perioada nedeterminata?
-care este perioada de preaviz pentru demisie ptr contractele pe perioada determinata si cele pe perioada nedeterminata?
Este demisie cu un preaviz minim de 15 zile lucratoare sau cum scrie in contractul tau de munca, in al meu scrie 20 de zile(lucratoare) sau este cu acordul partilor cu ce data vrei chiar cu data de maine. In cea cea priveste proba este de 30 de zile dar nu mai mult de 90 de zile(maxim)
@ Dita88
-care este perioada de proba ptr contractele pe perioada determinata si cele pe perioada nedeterminata?

Art. 85 C.mun.
Salariatul încadrat cu contract individual de muncă pe durată determinată poate fi supus unei perioade de probă, care nu va depăşi:

a) 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b) 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni;
c) 30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucrătoare în cazul salariaţilor încadraţi în funcţii de conducere, pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni.

Art. 31 C.mun.
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
.....

-care este perioada de preaviz in cazul concedierii ptr contractele pe perioada determinata si cele pe perioada nedeterminata?

Indiferent de tipul c.i..m., persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

-care este perioada de preaviz pentru demisie ptr contractele pe perioada determinata si cele pe perioada nedeterminata?

Indiferent de tipul c.i.m., termenul de preaviz in cazul demisiei este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Va multumesc foarte mult!