Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa cumparata prin Legea 112/1995
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa cumparata prin Legea 112/1995

Buna ziua , as dori sa aduc la cunostinta faptul ca am cumparat o casa impartita in 2 apartamente prin legea 112 din 1995 de la Icral , de 2 ani de zile ma chinui sa o trec pe numele meu in C.F. fiind trecut Statul Roman .
Am facut toate demersurile , insa Icralul sustine ca prin legea 112 am cumparat 2 apartamente cand nu aveam dreptul decat la unul , iar acum imi pot da acel act aditional prin care imi pot pune pe nume un singur apartament ne avand dreptul atunci, prin lege la ambele , sustinand cu tarie ca am sa'l prierd pe cel de-al doilea daca nu merg in judecata pentru obtinerea ambelor apartamente.

Daca am sa intabulez un singur apartament ei imi vor da un act aditional insa acel act aditional , prin definitie , nu imi schimba cu nimic contractul de vanzare-cumparare care il detin nu?
Doresc sa intabulez un singur apartament si sa merg in judecata pentru celalalt . Vreau sa fiu singura ca Statul nu are niciun drept de a'mi revendica celalalt apartament odata cu intabularea unuia din ele.

Multumesc anticipat .
Prin acel act aditional pe care il voi primi de la Rial pentru un singur apartament este posibil sa isi piarda valabilitatea contractul de vanzare-cumparare?