Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare

Plec in strainatate si doresc sa dau un avans pentru un teren pe care voi perfecta actele notariale cand voi veni.
Pot face o chitanta de mana pentru acest avans de bani?
nu complicati situatia si nu riscati. incheiati un antecontract de vanzare-cumparare la notariat, cu clauze clare. nu va temeti de taxa ca se compenseaza la semnarea actului de vanzare propriu-zis.
Problema este ca trebuie sa dezbata succesiunea cu fratele dar terenul este in curtea lui si asi vrea sa fiu sigur ca nu l da altcuiva si de aceea vroiam sa fac o chitanta de mana cu martori
V-a spus colega sa faceti ceva si mai sigur: contract notarial. daca vreti, puteti include si martori.