Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat un imobil fără acte cu chitanță de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat un imobil fără acte cu chitanță de mână, dar proprietarii nu mai vor să facem actele la notar. Ce mă sfătuiți?

Acum un an de zile am facut o chitanta de mana de vanzare cumparare a unui imobil din care reiese ca leam achitat suma ei neavand inca actul de proprietate,in chitanta scrie ca se angajeaja sa vina sa facem actul notarial in momentul in care vor avea actele necesare ptr vanzare legala acum nu vor sa mai imi faca actele la notar ce pot face
Manuela Rășină, administrator
Trebuie deschis proces.
Aveti doar antecontract.
Nu ati cumparat.
Mergeti urgent la avocat daca vreti sa deschideti proces.
Puteti obtine o hotărâre judecătorească care sa tina loc de contract de vanzare cumparare.Este nevoie de realizarea unor demersuri anterioare inițierii procesului mergeți urgent la avocat pt a va sfătui.Nu neglijați și nu amânati ,riscat să pierdeți suma plătită.
In chitanta de mana avem si 2 martori care au semnat,cadastrul si intabularea sunt facute de catre mine la fel si inscrierea in cartea funciara ,nu pot legaliza doar chitanta

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie deschis proces.
Aveti doar antecontract.
Nu ati cumparat.
Mergeti urgent la avocat daca vreti sa deschideti proces.

Procesul are ca scop sa obțineți hotărârea judecătorească.
Apoi rezolvați si la Cartea Funciară.
, Hartie de mana "nu are nici o valoare nu scăpați fără proces.