Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anteprecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anteprecontract

Buna ziua! Urmează să acționez un apartament nou de la o persoana care a cumpărat 3 apartamente ( eu preiau contractul de la ea).Menționez că apartamentului nu este finalizat in se lucrează la amenajări ( glet, var, uși). Problema este că la antecontract persoana respectivă vrea toți banii,la jumătatea lunii iulie îmi v-a preda cheile și la sfârșitul lunii august vom face contractul final. Eu cred că nu este corect sa dau toți banii la antecontract. Vă rog vreau lămuriri.
Va sugerez sa nu remiteti mai mult de 10 .% , ori 15 % din pretul stabilit, conform antecontractului de vanzare-cumparare, acela reprezentand "legea partilor ".

Imobilul nu este finalizat, si, prin urmare, exista posibilitatea ca finalizarea acestuia, precum si emiterea documentelor aferente, sa aiba o durata indelungata.

Totodata, daca survin neintelegeri, si nu mai doriti sa opereze vanzarea , exista posibilitatea de a pierde avansul remis.

Instanta de judecata pronunta o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare, numai daca sunt intrunite toate cerintele imperative ale legii pentru a opera transferul dreptului de proprietate.

( asadar, imobilul trebuie sa receptionat, sa detina cadastru, intabulare).

Ati sesizat foarte corect, nu este avantajos sa achitati integral pretul,pentru ca imobilul nu este inca definitivat.

Notati antecontractul in CARTEA FUNCIARA, pentru a fi opozabil tertilor.

Incheiati antecontractul in forma autentica, notariala, acesta reprezinta titlu executoriu.

Interesati-va de istoricul societatii, pentru a nu exista nereguli.

Verificati documentatia care a stat la baza emiterii autorizatiei de construire.

Da, nu este indicat sa dati toti banii.
Pot aparea tot felul de probleme.