Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita in cazul persoanelor decedate
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita in cazul persoanelor decedate

Pot fi executate silit persoanele care nu au dezbatut succesiunea parintilor, prin sechestrarea bunurilor care au apartinunt parintilor defuncti, pentru impozite datorate autoritatilor pentru acele bunuri (impozit pe cladiri, teren), mai ales ca, niciun mstenitor nu a fost anuntat asupra debitelor? Se poate emite titlu executoriu pe numele mostenitorilor daca nu exista certificatul de mostenitor care sa ateste dreptul la proprietate?
Da,mostenitorii pot fi executati silit pentru datoriile defunctiilor a caror succesiune a fost dezbatuta
Daca nu exista certificat de mostenitor ,exista posibilitatea emiterii titlului executoriu
Procedura este mai complexa si de durata,putand necesita si obliga mostenitorii sa demareze dezbaterea succesiunii