Forum Discuţii juridice Executare silită Refuzul primarei de a pune in executare o hotarare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Refuzul primarei de a pune in executare o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila

Hotararea judecatoareasca se refera la desfiintarea constructiilor realizate, de vecinul meu, prin incalcarea legii 50/1991 si a Codului Civil.

Care sunt caile de atac prin care pot rezolva aceasta situatie?
Mentionez ca eu am fost parte in proces la tribunal si la Curtea de apel, ca intervenient in sprijinul Primariei deci eu nu pot pune in executare aceasta sentinta, sunt la bunavointa Primariei care refuza de aproape 1 an punerea in executare.

Ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc
Puteti accesa Institutia Prefectului cu o cerere in care explicati despre ce este vorba, prin Registratura acesteia. Mai puteti cere explicatii in scris si la Primarie, dar tot prin Registratura acestora. Asta pentru a avea dovezi ca ati facut demersuri si ati cerut rezolvarea situatiei conform cu hotararea definitiva si irevocabila data de catre instanta de judecata.
Sunt obligati sa va dea raspuns in cel mult 30 de zile. Functie de raspunsurile primite, in special de cel dat de Primarie, daca este negativ, faceti actiune in instanta cerand obligarea Primariei sa dea curs in regim de urgenta punerii in aplicare a hotararii respective.
Puteti cere recuperarea tuturor cheltuielilor suportate cu actiunile facute pentru rezolvarea problemei, eventual si acoperirea prejudiciilor suportate din cauza nerespectarii deciziei instantei, daune interese si morale, pe care puteti cere sa fie stabilite prin aprecierea completului de judecata in cadru legal.