avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intreruperea cursului de prescriptie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intreruperea cursului de prescriptie?

Platile partiale catre firma de recuperare, in lipsa unui angajament de plata, intrerup cursul prescriptiei?

Cel mai recent răspuns: ancut75 , utilizator 21:10, 22 Mai 2014
Da, este o recunoastere implicita a datoriei si nu este necesar neaparat un angajament scris.
Potrivit prevederilor art. 2537 NCC, cazurile de intrerupere a prescriptiei extinctive sunt:
1. actul voluntar de executare sau recunoastere, in orice mod, a dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de catre cel in folosul caruia curge prescriptia;
2.
3.
4.
5.....

Astfel, platile partiale (actul voluntar de executare) efectuate de catre debitor (cel in folosul caruia curge prescriptia) au ca efect intreruprea termenului de prescriptie.
Ultima modificare: Vineri, 16 Mai 2014
juridic dana, utilizator
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri, ceva jurisprudenta sa ma pot documenta si eu, are cineva?

Platile partiale catre firma de recuperare, in lipsa unui angajament de plata, intrerup cursul prescriptiei?

depinde cand le-ati facut acele plati. Daca termenul era implinit si apoi ati facut plata, nu mai au ce intrerupe , termnul fiind deja prescris. Daca in cursul celor 3 ani, timp in care termenul de prescriptie curgea, ati intrerupt termnul , urmand sa treaca inca 3 ani neintrerupti ca termenul sa se implineasca.
gi-jane2 a scris:


Platile partiale catre firma de recuperare, in lipsa unui angajament de plata, intrerup cursul prescriptiei?

depinde cand le-ati facut acele plati. Daca termenul era implinit si apoi ati facut plata, nu mai au ce intrerupe , termnul fiind deja prescris. Daca in cursul celor 3 ani, timp in care termenul de prescriptie curgea, ati intrerupt termnul , urmand sa treaca inca 3 ani neintrerupti ca termenul sa se implineasca.


Multumesc

Alte discuții în legătură

Societate recuperari creante/debitor - raport juridic comercial sau civil? ContSters257414 ContSters257414 intr-o postare mai veche gasim urmatoarea opinie: [i]\\"Insa...parerea mea este ca o astfel de cesiune de creanta-catre o societate de recuperari creante ... (vezi toată discuția)
Contract cesiune creanta (contract de credit) stefanmihail stefanmihail Contractul de cesiune creanta dintr-un contract de credit credit este titlu executoriu , ca si contractul de credit? Adica , banca a cesionat creanta. ... (vezi toată discuția)
Executare silita firma de recuperare mariuss.i mariuss.i Speta suna in felul urmator: Am contractat de la Banca X un card de cumparaturi in anul 2009 in valoare de 700 RON.In anul 2011 dupa ce am cheltuit aceasta ... (vezi toată discuția)