Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intreruperea cursului de prescriptie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intreruperea cursului de prescriptie?

Platile partiale catre firma de recuperare, in lipsa unui angajament de plata, intrerup cursul prescriptiei?

Da, este o recunoastere implicita a datoriei si nu este necesar neaparat un angajament scris.
Potrivit prevederilor art. 2537 NCC, cazurile de intrerupere a prescriptiei extinctive sunt:
1. actul voluntar de executare sau recunoastere, in orice mod, a dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de catre cel in folosul caruia curge prescriptia;
2.
3.
4.
5.....

Astfel, platile partiale (actul voluntar de executare) efectuate de catre debitor (cel in folosul caruia curge prescriptia) au ca efect intreruprea termenului de prescriptie.
juridic dana, utilizator
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri, ceva jurisprudenta sa ma pot documenta si eu, are cineva?

Platile partiale catre firma de recuperare, in lipsa unui angajament de plata, intrerup cursul prescriptiei?

depinde cand le-ati facut acele plati. Daca termenul era implinit si apoi ati facut plata, nu mai au ce intrerupe , termnul fiind deja prescris. Daca in cursul celor 3 ani, timp in care termenul de prescriptie curgea, ati intrerupt termnul , urmand sa treaca inca 3 ani neintrerupti ca termenul sa se implineasca.
gi-jane2 a scris:

Platile partiale catre firma de recuperare, in lipsa unui angajament de plata, intrerup cursul prescriptiei?

depinde cand le-ati facut acele plati. Daca termenul era implinit si apoi ati facut plata, nu mai au ce intrerupe , termnul fiind deja prescris. Daca in cursul celor 3 ani, timp in care termenul de prescriptie curgea, ati intrerupt termnul , urmand sa treaca inca 3 ani neintrerupti ca termenul sa se implineasca.

Multumesc