Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intreruperea cursului de prescriptie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intreruperea cursului de prescriptie?

Platile partiale catre firma de recuperare, in lipsa unui angajament de plata, intrerup cursul prescriptiei?

Multumesc mult pentru raspunsuri. Nu am pretins nulitatea contractului de credit in intregime.
Banca ar trebui sa inlature acele clauze abuzive si sa returneze prin compensare platile facute de mine in baza lor.

M am interesat, am citit si am fost sfatuita prin diverse opinii. Mi s-a spus ca este implinit termenul de prescriptie, daca acel contract de cesiune este nul(ca platile facute catre recuperator nu ar intrerupe cursul prescriptiei daca acel ctr de cesiune este nul)

insa sunt Toma Necredinciosu` si cer mai multa informatie - tuturor cunoscutilor si necunoscutilor.

Plus ca atitudinea "lor"(banca si recuperatori) mi se pare dolosiva lasand timpul sa treaca pentru a se acumula dobanzi si penalitati excesive.(nu prea stiu cum sa mi exprim parerile )

Va multumesc inca odata.
gi-jane2 a scris:

ps. atentie de unde va alegeti materialele de unde va inspirati legea 58/1998 a fost abrogata inca din 2006 cand a intrat in vigoare OUG 99/2006
[ link extern ]

Multumesc din nou!