Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri personale sau nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri personale sau nu

In timpul casatoriei,bunurile care in acte sunt pe numele doar a unuia dintre soti,sunt bunuri personale?
Nu ne-ati furnizat foarte multe informatii... ca sa ne putem pronunta cu exactitate....

Depinde de categoria de bunuri la care va referiti.Spre exemplu , bunurile dobandite prin acte de donatie sunt exceptate de la comunitatea matrimoniala de bunuri.La fel si cele de uz personal , cele destinate exercitarii profesiei ...etc...cele provenite dintr-o mostenire.

Gandesc ca va referiti la un bun dobandit printr-un contract de vanzare cumparare , care este bun comun al celor doi soti .

Nu are relevanta sotul -parte contractanta- acestea fac parte din comunitatea matrimoniala de bunuri.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
:offtopic: Puteti continua discutia acolo unde ati inceput-o, adica la "recuperare bun". Este impotriva regulamentului sa deschideti mai multe topicuri pe aceeasi tema.
Adica aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Topicul de fata va fi inchis.