Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Diferenta cuantumului pensiei atunci cand te ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Diferenta cuantumului pensiei atunci cand te pensionezi la varsta standard redusa de pensionare

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca o persoana se pensioneaza pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pt.grupa de munca ,are pensia mai mica decat daca s-ar pensiona la varsta standard?Cu ce procent? Va multumesc.
Nu există, prevăzut legal, un procent de diminuare a pensiei pentru situația prezentată de dvs. Sigur că, dacă persoana ar mai lucra de la vârsta standard redusă de pensionare până când împlinește vârsta standard de pensionare, atunci pensia ar fi ceva mai mare datorită veniturilor realizate în această perioadă. Dar o sancțiune pentru faptul că a ieșit la pensie atunci când a împlinit vârsta standard redusă de pensionare nu există.