avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru nastere

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu o problema...
Conform reglementarilor legale angajatorul este obligat sa acorde ca si ajutor de nastere un salariu mediu brut pe unitate? Sau este obligat sa ajute material angajata proaspata mamica?
Cel mai recent răspuns: madalina81986 , utilizator 20:17, 19 Mai 2014
Nu exista nicio prevedere legala care sa-l oblige pe angajator la acordarea unui ajutor de nastere.

Acesta se acorda numai daca este prevazut in c.i.m., in reg.intern sau in c.c.m. aplicabil angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi ,angajatorul nu are nicio astfel de obligatie.
multumesc mult pentru lamuriri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu mediu pe unitate la nastere marinica4u marinica4u Buna ziua, Am auzit cazuri in care la nivel de unitate proaspetele mamici primeau un salariu mediu pe unitate...as dori sa stiu in baza a carei legi si daca se ... (vezi toată discuția)
Ajutor pentru nasterea copilului. TALIOARA TALIOARA Buna seara, ma puteti ajuta cu o lamurire : Care dintre parinti poate beneficia de ajutorul pentru nasterea unui copil? Se acorda ambilor parinti? sau ... (vezi toată discuția)
Cand se depune cererea de salariu mediu pe unitate? anaflorina anaflorina Daca nasc la sfarsitul lunii(28Sep15), cand as putea sa depun la resurse umane, cererea pentru salariu mediu pe unitate? Am inteles ca aceasta impreuna cu o ... (vezi toată discuția)