Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru nastere

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu o problema...
Conform reglementarilor legale angajatorul este obligat sa acorde ca si ajutor de nastere un salariu mediu brut pe unitate? Sau este obligat sa ajute material angajata proaspata mamica?
Nu exista nicio prevedere legala care sa-l oblige pe angajator la acordarea unui ajutor de nastere.

Acesta se acorda numai daca este prevazut in c.i.m., in reg.intern sau in c.c.m. aplicabil angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi ,angajatorul nu are nicio astfel de obligatie.
multumesc mult pentru lamuriri