Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate la nastere

Buna ziua, Am auzit cazuri in care la nivel de unitate proaspetele mamici primeau un salariu mediu pe unitate...as dori sa stiu in baza a carei legi si daca se mai practica in mod legal? Multumesc.
Ajutorul pentru nasterea unui copil se acorda doar in cazul in care e prevazut in CCM pe unitate sau in regulamentul intern al firmei.
marinica4u

Acordarea unui ajutor de naster nu este prevazuta in niciun act normativ , ci in anumite documente aplicabile la nivel de angajator - c.i.m., c.c.m. si/sau reg.intern.
Lipsa acestor prevederi duce la concluzia ca angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens fata de dvs ... puteti incerca o negociere cu acesta ..

Pana la 01.01.2011 era in vigoare CCMN care prevede asa ceva si se aplica tututor angajatorilor din tara .