Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Privilegiu Asociatie Proprietari pentru fonduri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Privilegiu Asociatie Proprietari pentru fonduri

Asociatia de proprietari a inscris un privilegiu la cadastru pentru o suma care nu era reala;la data depunerii cererii respective pe baza listelor ultimei luni,datoriile la cheltuielile de intretinere erau zero in schimb era neplatit un fond constituit pentru o lucrare de modernizare care urmeaza sa se efectueze.Cu rea credinta,presedinta asociatiei a inscris privilegiu pentru o suma totalizind cheltuieli de intretinere(care erau stinse prin plata la acea data si care nici macar nu erau scadente) +alte fonduri.
Avea dreptul asociatia de proprietari sa inscrie privilegiu pentru alte fonduri?.
Ce se poate face avind in vedere ca suma inscrisa nu este reala?
De la primirea informarii de la OCPI aveti un termen de 15 zile pentru a face contestatie. Daca au trecut aceste 15 zile, tot ce puteti face este sa achitati debitele la zi catre asociatie si sa solicitati ridicarea privilegiului.
Am facut aceasta contestatie dar pina cind voi afla raspunsul doresc sa stiu daca privilegiile se inscriu si pentru ''alte fonduri''
Privilegiul imobiliar se poate institui pentru orice suma cu titlu de restanta,in temeiul disp
art 51 din L nr 230/2007
(1) Asociaţia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spaţii proprietăţi individuale ale proprietarilor din
condominiu, precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru
sumele datorate cu titlu de cotă de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de
proprietari,
după cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul
cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei,
la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima
listă lunară de plată a cotelor de contribuţie din care rezultă suma datorată cu titlu
de restanţă.
Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari
sau a proprietarului, pe baza chitanţei ori a altui înscris prin care asociaţia confirmă
plata sumei datorate.
(3) Operaţiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la
alin. (1) şi (2) sunt scutite de taxă de timbru.

@MihaFlorica

Daca acele fonduri erau prevazute pe lista de intretinere si dv. nu vreti sa le platiti, atunci lista este reala si privilegiul este corect inscris.
legea 230 spune la Art. 46. - Toti proprietarii au obligatia sa plateasca lunar, conform listei de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari, in avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de contributie ce le revine la cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv cele aferente fondurilor din asociatia de proprietari.
deci daca platesc la facturare atunci nu se supune altor articole, mai ales daca lucrarea nu a inceput inca, obligatiile fiind preluate de persoana care cumpara apartamentul