Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Donatie catre membru fondator
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Donatie catre membru fondator

buna ziua,

sunt persoana cu Handicap grav (gradul 1) si am infiitat o fundatie.

In statut este specificat: obiectivelor fundaţiei cu: „Sprijinirea şi ajutorarea financiară a persoanelor cu dizabilităţi şi a familiilor acestora”.
Intrebarea mea este daca pot sa-mi donez o suma de bani?

Va multumesc anticipat.
Daca este in obiectul de activitate, cu respectarea conditiilor si a procedurilor stabilite prin statut si cu acordul organelor de conducere statutar abilitate in acest sens
In principiu da, cu precizarea ca sunteti fondator, dar nu aveti cum sa fiti "membru fondator" si nici "membru" al unei fundatii. Fundatiile prin definitie nu au membri. Fondatorii in calitatea lor de fondatori practic nu mai au nicio influenta asupra fundatiei dupa ce a fost constituita (doar intr-o situatie cu totul exceptionala, cand se pune problema modificarii scopului). Eventual poate un fondator sa fie si membru in Consiliul Director al fundatiei, si atunci are influenta in acea calitate, sau poate fi angajat ca director executiv , remunerat sau ca voluntar, si in acea calitate sa aiba putere de decizie, dar nu ca "membru". Desi au existat si mai exista niste structuri ciudate din punct de vedere juridic, care ar trebui calificate drept asociatie desi sunt denumite si inregistrate (in mod eronat in opinia mea) ca fundatie si au membri si Adunare Genarala desi nu ar trebui sa aiba daca sunt fundatie...