Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art 114 din CM nelamurire.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art 114 din CM nelamurire.

Ma refer la faptul ca daca o societate desfasoara un program de lucu de 9 ore pe zi a cate 10 zile consecutive cu 4 zile libere se poate spune ca este incalcat acest art avand in vedere prevederile acestuia.Referitor la programul de lucru nu este incheiat nici un act additional de modificare a acestuia.Programul de lucru aratat in CIM fiind acela de 40 ore /saptamina repaus de regula samabata si duminica.
1. În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.

2. Cele 9 ore/zi lucrate cuprinde si pauza de masa ?
De fapt sunt 10 ore/zi intrucat am scazut 1 ora pauza de masa.Pentru ce motiv ma-ti intrebat ?
Pentru a vedea daca este incalcat sau nu art.114 C.mun.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Si in cazul in care in cele 9 ore este inclusa pauza de masa de o ora si ar ramane 8 ore de munca iar in 10 zile lucrate consecutive asta insemnand 80 de ore lucrate consecutive ce inseamna ca ar fi respectat art 114 din CM?
In acest caz, sunt respectate prevederile mentionate de dvs.