Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care este procedura adoptiei unui major?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care este procedura adoptiei unui major?

Mama copilului s-a recasatorit, iar actualul sot il creste pe copil de la varsta de 2 ani. Copilul este acum major, si doreste sa fie adoptat de sotul mamei, care l-a crescut. Care este procedura?
Multumesc

Adopţia

SECŢIUNEA 1
Dispoziţii generale
Art. 454

Procedura adopţiei

(1) Adopţia se încuviinţează de către instanţa de tutelă, dacă este în interesul superior al copilului şi sunt îndeplinite toate celelalte condiţii prevăzute de lege.

(2) Procedura adopţiei este reglementată prin lege specială.

Condiţiile de fond ale adopţiei
Art. 455

Vârsta adoptatului

(1) Copilul poate fi adoptat până la dobândirea capacităţii depline de exerciţiu.

(2) Cu toate acestea, poate fi adoptată, în condiţiile legii, şi persoana care a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, dacă a fost crescută în timpul minorităţii de către cel care doreşte să o adopte.

cererea de incuviintare a adoptiei se depune de catre adoptator . Instanta competenta e tribunalul de pe raza domiciliului adoptatului, e scutita de taxa de timbru.
(1) Cererea de incuviintare a adoptiei poate fi introdusa direct de catre adoptator sau familia adoptatoare, in situatia adoptiei persoanei care a dobandit capacitate deplina de exercitiu,
(2) Cererea de incuviintare a adoptiei este insotita de urmatoarele acte:
a) certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;

e) certificatul de nastere ale adoptatorului
f) certificatul de casatorie al adoptatorului sau al sotilor din familia adoptatoare, in copie legalizata;
g) cazierul judiciar al adoptatorului

daca mai e nevoie de ceva acte, va solicita instanta
Art. 49

(2) Judecarea cererilor de incuviintare a adoptiei persoanei care a dobandit capacitate deplina de exercitiu se face cu citarea adoptatorului sau familiei adoptatoare si a adoptatului,
Aveti nevoie de martori pt a proba ca sotul l-a crescut inca din perioada minoritatii sale.

[ link extern ]

aveti si o speta, sa va ghidati sa va formulati cererea.
[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Multumesc!