Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reluare activitate dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reluare activitate dupa CCC

Cand trebuie sa-si reia activitatea salariata care a avut cerere pentru cresterea copilului pana la 2 ani?
Care este legislatia referitoare la aceasta situatie cu ultimele modificari ?
1. Daca a optat pentru CCC pana la varsta copilului de 2 ani primeste indemnizatie pana iclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 și art.9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
Vedeti si Ordinul nr.1474/2011:
- Situatie:

Când încetează dreptul la indemnizaţia pentru creşterea copilului şi care este ziua în care se reia activitatea profesională?

- Solutie :
Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională. Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.
1 ani si 11 luni beneficiaza mama si 1 luna tata, celalalt parunte
As avea si eu o intrebare referitoare la chestiunea in discutie. Tatal are dreptul la concediu de o luna, mama la ccc pana cand implineste copilul 2 ani. Daca tatal renunta la dreptul de a lua concediul de 1 luna, mama este obligata sa isi inceapa activitatea profesionala dupa 1 an si 11 luni?
1. Daca tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC), fie ca intra sau nu cel putin o luna in CCC, mama va sta in CCC cu o luna mai putin.

2. In cazul prezentat de dvs. mama va beneficia de CCC pana la varsta de 1 an si 11 luni.